Szkoła Podstawowa nr 65

im Alfa Liczmańskiego

w Gdańsku

AKTUALNOŚCI

2020-02-25: Gala Kwartalnika "Wyklęci"

21 lutego delegacja szkoły wzięła udział w Gali Kwartalnika „Wyklęci”, podczas której mogliśmy zobaczyć żyjących Żołnierzy Niezłomnych oraz poznać ich rodziny. Nagrodę za działalność promującą Żołnierzy Wyklętych otrzymał przyjaciel szkoły pan Karol Nawrocki. 

Na zdjęciach widzimy np. syna Józefa Franczaka, Marka, którego ojciec ukrywał się do 1953 roku. Spotkaliśmy również pana Andrzeja Stryjewskiego syna sierżanta Wiktora Stryjewskiego „Cacki”, który uczestniczył w wielu akcjach zbrojnych przeciw komunistycznemu aparatowi władzy,W 1947 wszedł w skład 11. Grupy Operacyjnej NSZ. 

Aresztowany 8 lutego 1949, po walce z 288-osobową grupą operacyjną KBW, UB i MO we wsi Gałki, pow. Płock. Po trwającym blisko półtora roku niezwykle okrutnym śledztwie został oskarżony i w 1950 skazany na trzydziestoośmiokrotnie na karę śmierci z pozbawieniem publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze.Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim w Warszawie 18 stycznia 1951 o godz. 20:20. Grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze „Na Łączce”. Spotkania pomogą naszym uczniom w realizacji filmu w projekcie „Łączka”.


Fotogaleria: