2015-10-23: Kształtowanie umiejętności czytania u dzieci - ćwiczenia usprawniające technikę czytania

Kształtowanie umiejętności czytania u dzieci

– ćwiczenia usprawniające technikę czytania

Czytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, jaką musi opanować każde dziecko. Proces czytania i technika czytania nie są celem same w sobie. Na czytaniu opiera się praktycznie cała nauka szkolna i domowa dziecka. Jeśli dziecko ma problemy z czytaniem – nie lubi czytać. Jest to dla niego czynność nieprzyjemna, sama myśl o czytaniu, czy widok książki, powoduje stres i niechęć. Takie nastawienie utrudnia osiągnięcie pozytywnych wyników w czytaniu. Niechęć ta zmniejszy się lub zniknie, gdy pomożemy dziecku osiągnąć sukces.

Opanowanie sprawnej techniki czytania wymaga wielu operacji analityczno-syntetycznych, które pod wpływem stałego wysiłku i systematycznej pracy dziecka doskonalą się i automatyzują. W procesie tym dziecko przechodzi od czytania po literze do czytania sylabami, następnie odczytuje wyrazy dwusylabowe, wreszcie wielosylabowe.

Najdoskonalszy sposób czytania polega na całościowym odczytywaniu wyrazów. Aby to osiągnąć dziecko musi najpierw sprawnie czytać sylaby. Tak więc czytanie całościowe jest możliwe do wyćwiczenia poprzez czytanie sylab. Jest szereg ćwiczeń, które mogą pomóc dziecku w doskonaleniu techniki czytania.

PREZENTACJA GRAFICZNA I OMÓWIENIE PRZYGOTOWANYCH ĆWICZEŃ

Opracowała: Jowita Hoły