2012-11-13: Komputer w naszym życiu

Bezpieczeństwo w sieci

Przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z internetu zwiększa twoje bezpieczeństwo w sieci i zapewnia lepszą ochronę komputera. Im więcej z przedstawionych poniżej zasad zastosujesz, tym będziecie bezpieczniejsi- ty i twój komputer.

*W internecie posługuj się nickiem ( pseudonimem ). Nie podawaj swoich danych
( imienia, nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu itd. ).

*Pamiętaj, że na swoim komputerze musisz mieć zainstalowany program antywirusowy i firewall. Aktualizuj te programy i pamiętaj o skanowaniu swojego komputera.

*Nie zamieszczaj swoich zdjęć w internecie, ponieważ ktoś może je skopiować bez twojej wiedzy i wykorzystać w celach, które by ci się nie spodobały. Zamiast swoich zdjęć używaj awatara, czyli wirtualnego wizerunku, którym może być prosta grafika.

*Nie ufaj osobom poznanym w sieci, np. na forach czy portalach społecznościowych.
Nie zapraszaj ich do swojego mieszkania, a jeśli chcesz się spotkać z kimś poznanym
w sieci, koniecznie powiadom o tym rodziców lub opiekunów.

*Pliki pobrane z internetu zawsze skanuj programem antywirusowym.

* Nie pobieraj plików z nieznanych ani z niesprawdzonych stron internetowych. Materiały z takich stron mogą zawierać wirusy.

*Jeśli w internecie coś cię zaniepokoi, powiadom o tym rodziców lub opiekunów. Zawsze możesz w takich wypadkach skontaktować się z helpline.org.pl, dzwoniąc pod numer
800-100-100.